Forum

AcasaPortalGalerieJocuriHoroscopCautareInregistrareConectare
2/Saptamana
Ultimele subiecte
» neam mutat pe www.c-strikecity.tk
Sam Feb 11, 2012 11:47 am Scris de victorz

» Varcolacii
Sam Sept 24, 2011 5:18 pm Scris de Alexwolfhart

» Airsoft
Mier Aug 31, 2011 8:58 pm Scris de Wolfy

Distribuiţi | 

Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
kristen
Power User
Power User

feminin
Numarul mesajelor : 115
Varsta : 25
Localizare : Ploiesti
Clasă : 12
Data de inscriere : 11/01/2009

Foaie de personaj
Pseudonim: Kristen
Motto: Careful what you wish for..
Stare de spirit: o.O

MesajSubiect: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Joi Apr 23, 2009 6:29 pm

Am auzit fel de fel de discutii pe tema asta.Multi cred ca si Iadul si Raiul reprezinta unul si acelasi loc, in care oamenii se pot simti ingrozitor de bine sau extrem de rau, in functie de gravitatea pacatelor lor.Oricum, nu consider ca Raiul este plin de ingerasi care canta stand pe norisori, si nici ca Iadul este un loc unde dai numai peste smoala, jar si durere.Voi ce credeti?

Ultima editare efectuata de catre chris in Sam Sept 26, 2009 7:48 pm, editata de 1 ori
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
victors
Administrator
Administrator

masculin
Numarul mesajelor : 826
Clasă : Elev
Data de inscriere : 28/12/2008

Foaie de personaj
Pseudonim: Logi
Motto: Nu e ping fara pong.
Stare de spirit: Happy si plm...

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Joi Apr 23, 2009 6:55 pm

Pai...eu consider ca spiritele raman pe pamant...si nu dupa moarte (oamenii dupa ce mor )...ele pot fi mai sofisticate sau nu : ca sa zic asa....ingerii pot zbura bla bla...demonii stau pe pamant si ataca :: un fel de pradatotori..Dar toti stau in acelasi loc..nu in locuri separate...

Nu-ti schimba conceptul asupra lumii, sa nu te intereseze ce spun unii !
Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului http://promovari.forumz.ro
alastair
God

masculin
Numarul mesajelor : 378
Clasă : Beutor amator
Data de inscriere : 28/02/2009

Foaie de personaj
Pseudonim:
Motto:
Stare de spirit:

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Sam Apr 25, 2009 5:20 pm

Rai sau iad, rau sau bun
Iarba sau tutun, fericit sau roman,
Sclav sau stapan, geniu sau nebun,
Cand toti tac sau spun,
Bine venit sau ramas bun.

Raiul si iadul sunt pe pamant. Fiecare isi face viata asa cum doreste, poate sa si-o faca un calvar (iad) sau sa traiasca nepasator, fericit (rai).
Eu unu cred ca sunt la granita, dar mai mult spre iad. Si cred ca aveti dreptate, spiritele raman pe pamant legate de lucrurile materiale dar incapabile sa interactioneze cu noi cei "in viata".

Apropo, daca o sa mor primu' o sa fac tot posibilul sa va bantuiesc. ::
Sus In jos
victors
Administrator
Administrator

masculin

Foaie de personaj

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Sam Apr 25, 2009 5:40 pm

Uitati o chestie : toata lumea stie de masoni (slujitorii diavolului ) ei bine...in acelasi timp se zice ca cei mai mari presedinti ai lumii sunt masoni ( EX : Bush ; de la noi din tara : Prigoana ) Ei..si prin asta ce se intelege ? ca Pamantul/Terra este condusa de masoni adica de diavol ! Adica, ghiciti ce ! marele vostru dumnezeu v-a vandut diavolului, sau diavolul l-a batut pe dumnezeu.

Sus In jos
alastair
God

masculin
Numarul mesajelor : 378
Clasă : Beutor amator
Data de inscriere : 28/02/2009

Foaie de personaj
Pseudonim:
Motto:
Stare de spirit:

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Sam Apr 25, 2009 5:41 pm

Zile Babaule ::
Sus In jos
Evelyna
Moderator
Moderator

feminin
Numarul mesajelor : 272
Varsta : 24
Clasă : eleva
Data de inscriere : 18/04/2009

Foaie de personaj
Pseudonim:
Motto: scopul scuza mijloacele
Stare de spirit: fuckin` great ;)

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Vin Iul 03, 2009 10:27 pm

snt multe teorii legate de rai si de iad ... am citit intr`o carte q o femeie kre a murit, a ajuns in iad si a inviat si a povestit qm e iadul (prin de gandaci kre te mananca de viu si mult fum si foc) dar am auzit k nici in rai nu e prea multa fericire...adik te simti bine doar pt k stii k esti akolo dar tot e o munca pt k oricand poti ajunge din rai in iad.
Se zice k fiecare are kte un loc in rai sau in iad si nimeni nu stie exact unde va ajunge...
mai aud knd dk moare cineva (tanar fiind) unele persoane k zic k "l`a luat D-zeu de pe pamant pt k nu avea att de multe pacate si probabil urma sa faca ceva raw si in loc sa ajunga in rai ajungea in iad si asa e mai bine"
dar pana la urma fiecaruia "ii e scris":-@ de knd se naste ce va face si unde va ajunge...
eu personal ma bucur de viata k si daca o sa se skimbe ceva o sa se skimbe de la sine...si oriqm asta vorbind de suflet...k trupul tot in pamant ajunge...
Sus In jos
Vizitato
Vizitator

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Sam Sept 26, 2009 6:39 pm

Eu cred in rai si iad dar mai si cred ca e posibil ca spiritul sa ramana pe pamant
nici io nu mai stiu ce cred :: :: :: ::
Sus In jos
Injunghiatu
Little User
Little User

masculin
Numarul mesajelor : 16
Clasă : sa fim seriosi
Data de inscriere : 10/11/2009

Foaie de personaj
Pseudonim:
Motto:
Stare de spirit:

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Mier Noi 11, 2009 8:28 pm

[i]Sunt multe idei despre ce e dupa viata, insa eu raman la concluzia ca dupa e "eliberarea" de tot ce e banal pe acest pamant. Te deconectezi de la realitatea aceasta poluata de violenta si rautate. Am impresia ca totul este un echilibru intre bine sau rau faci rau acum vei fi rasplatit cu rau in urmatoarea viata si asa mai deaprte...
Sus In jos
victors
Administrator
Administrator

masculin

Foaie de personaj

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Joi Noi 12, 2009 12:23 pm

Injunghiatu tu crezi in reincarnare deci...eu credeam in asta odata..da m-am lasat...mai degraba accept teoria : mori si gata

Sus In jos
Evelyna
Moderator
Moderator

feminin

Foaie de personaj
Pseudonim:

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Joi Noi 12, 2009 11:07 pm

Eu nu stiu daca vorbea chiar de reincarnare..:-? Cred ca si asta e un fel de teorie despre viata de dupa moarte..
" faci rau acum vei fi rasplatit cu rau in urmatoarea viata si asa mai deaprte..."
asa e si la rai si iad...daca faci rau pe pamant te duci in iad..daca faci bine te duci in rai
Sus In jos
Injunghiatu
Little User
Little User

masculin

Foaie de personaj
Pseudonim:
Motto:
Stare de spirit:

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Vin Noi 13, 2009 7:10 am

In mare parte ma refeream la reincarnare, exista o teorie care spune ca oamenii cu handicap fizic sau psihic au facut ceva destul de urat in viata anterioara. Mai "frumoasa" e teoria asta decat sa crezi ca deasupra noastra e un D-zeu care imparte handicap la nou-nascuti ca pierderi la 6/49.Parerea mea este ca daca ar exista D-zeu ar fi cea mai sadica fiinta existenta...
Sus In jos
Evelyna
Moderator
Moderator

feminin

Foaie de personaj
Pseudonim:

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Vin Noi 13, 2009 10:07 am

pai daca e vorba de reincarcare de ce nu ne amintim ce am fost intr`o viata anterioara? macar sa stim pentru ce platim... si asta ar insemna ca unii traiesc de 10 ori unii doar de 2 iau aia care traiesc de mai mult ori au mai multe sanse de exemplu sa isi "indrepte" pacatele...cred...:-?
Sus In jos
Injunghiatu
Little User
Little User

masculin

Foaie de personaj
Pseudonim:
Motto:
Stare de spirit:

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Sam Noi 14, 2009 8:52 pm

Totul se leaga de Ying si Yang adica pe scurt totul se leaga de echilibrul universal "Binele este platit cu bine ,iar raul cu rau". Nimeni nu are mai multe sanse ca altii si noi nu aducem aminte de viata noastra anteriaora deoarece corpul ne moare(memoria face parte din creier care creier e o parte a corpului), insa traumele din viata anteriaora raman si ne definesc caracterul nostru ne fac mai perfecti.
Sus In jos
victors
Administrator
Administrator

masculin

Foaie de personaj

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Sam Noi 14, 2009 10:13 pm

Mai erau studii facute...documentare in care unii oameni aveau amintiri..sau le apareau imagini..isi aduceau aminte de ceva ce au facut dar nu au facut..

Sus In jos
Evelyna
Moderator
Moderator

feminin

Foaie de personaj
Pseudonim:

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Dum Feb 21, 2010 11:59 pm

e buna teoria asta...dar totusi..asta inseamna ca de la "inceputul lumii" care o fi fost ala a fost un anumit nr de oameni (care probabil este si acum) si fiecare traieste, moare, se reincarneaza si tot asa pana la sfarsitul lumii? asta insemnand ca pe pamant nu sunt decat n oameni ale caror suflete reincarcandu`se traiesc vesnic?:-? (nu stiu daca am inteles bine dar prefer sa intreb si sa inteleg decat sa imi formez eu cine stie ce idei..)
Sus In jos
wolfboy

masculin
Numarul mesajelor : 4
Varsta : 21
Clasă : werewolf
Data de inscriere : 24/08/2011

Foaie de personaj
Pseudonim:
Motto: Romania este o tara frumoasa,pacat ca este locuita:D
Stare de spirit: ca a unui lup

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   Mier Aug 31, 2011 6:50 pm

pai din moment ce exista iadul e firesc sa existe si raiul
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?   

Sus In jos

Credeti in existenta Raiului sau a Iadului?
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum :: Prima categorie :: Diversitate :: Paranormal-
Mergi direct la: